Miesiąc: luty 2014

Media a ochrona dóbr osobistych. Realia procesu

Zapraszamy na spotkanie dotyczące IP w sądowej praktyce! Naszym gościem będzie mec. Anna Kruszewska, radca prawny w Kancelarii Lach Janas Paśko Biernat Adwokaci i Radcowie Prawni, a w przeszłości… wiceprezes naszego Koła.

Pani Mecenas opowie nam o realiach procesów dotyczących ochrony dóbr osobistych wytaczanych dziennikarzom i przez dziennikarzy.

Widzimy się już w najbliższy poniedziałek, 3 marca, o godz. 18:30 w sali 3.3 na Lipowej 4 (Collegium Iuridicum II).

Do poczytania:

– J. Barta, R. Markiewicz, Media a dobra osobiste, Warszawa 2009 (rozdziały II i IV)

– B. Kordasiewicz: „Jednostka wobec środków masowego przekazu”. Ossolineum 1983

– E. Nowińska, „Wolność Wypowiedzi Prasowej”, Warszawa 2007

– J. Sienczyło – Chlabicz „Naruszenie prywatności osób publicznych przez prasę. Analiza cywilnoprawna, Warszawa-Kraków”, wyd. Zakamycze 2006

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Rafal-Ziemkiewicz-wygral-proces-z-Adamem-Michnikiem,wid,16191826,wiadomosc.html?ticaid=112444

http://wyborcza.pl/1,75478,15490694,Znieslawienie_przez_literature__Andrzej_Zulawski_ma.html

IP Challenge 2014: Już dzisiaj inauguracja!

Dziś o godz. 21:00 zainaugurujemy tegoroczną edycję IP Challenge. Wszystkie zespoły otrzymają kazusy, zgodnie z losowaniem grup półfinałowych. Na podstawie kazusów uczestnicy sporządzą opinie prawne, które zostaną poddane ocenie dr. Wojciecha Machały.

Kryteria ocen w półfinale są następujące:
– analiza stanu faktycznego: 0 – 10 punktów
– analiza możliwych kroków prawnych klienta: 0 – 10 punktów
– analiza sytuacji prawnej klienta w ewentualnym sporze sądowym: 0 – 10 punktów
– styl opinii prawnej: 0 – 5 punktów
– kompozycja opinii prawnej: 0 – 5 punktów

Razem do zdobycia jest więc 40 punktów. Drużyny z najlepszym wynikiem w swoich grupach spotkają się w finale.

W trakcie trwania półfinału uczestnicy mają zakaz korzystania z pomocy osób trzecich pod groźbą dyskwalifikacji drużyny. Nie mogą też zmieniać ani rozszerzać stanu faktycznego podanego w kazusie, natomiast mają prawo przytaczać dowody zgodne z jego treścią,

Kazusy półfinałowe zostaną opublikowane 10 marca.

Open Access – przygotuj się do następnej sesji online

Czas na pierwsze spotkanie po feriach!

Wspólnie z Kołem Naukowym Libertas et Lex, Inicjatywą Otwieracz, Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Biblioteką Otwartej Nauki zapraszamy na spotkanie poświęcone idei Open Access. Będziemy rozmawiać na temat problemów związanych z dostępem do zasobów naukowych, zastanowimy się, w jaki sposób możemy przezwyciężać te przeszkody w obrębie naszej Uczelni.

Spotkanie odbędzie się 24 lutego (poniedziałek) w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 56/66 w sali 256 (II p.) o godz. 18:30.

Wydawnictwo C.H. Beck sponsorem IP Challenge 2014

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Wydawnictwo C.H. Beck zostało sponsorem IP Challenge 2014.

Zwycięzcy tegorocznej edycji otrzymają od Wydawnictwa egzemplarze tomu 13 Systemu Prawa Prywatnego, poświęconego problematyce prawa autorskiego, a także kwartalne abonamenty Systemu Informacji Prawnej Legalis. Z kolei członkom drużyny, która zostanie w finale pokonana, w nagrodę przypadną egzemplarze komentarza do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych pod redakcją prof. Ewy Ferenc-Szydełko.

Dodatkowo, w trakcie trwania etapu pisemnego oraz podczas przygotowań do symulacji rozprawy wszyscy finaliści IP Challenge 2014 będą mogli korzystać z Systemu Informacji Prawnej Legalis.

IP Challenge 2014: Finał 17 maja z udziałem trzech jurorów

Poznaliśmy datę finału tegorocznej edycji IP Challenge. Kulminacyjny etap zawodów, czyli symulacja rozprawy dotyczącej prawa autorskiego, obędzie się w sobotę, 17 maja, w Warszawie. W skład jury, które rozstrzygnie o wyniku rywalizacji, wejdą: Beata Piwowarska, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, a także Bartosz Tomaszewski oraz Michał Pękała, prawnicy Kancelarii Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy.

Pełny terminarz IP Challenge 2014 prezentuje się następująco:

PÓŁFINAŁ
24 lutego – 10 marca – wszystkie drużyny sporządzają opinie prawne

FINAŁ
2 kwietnia – 16 kwietnia – pierwsza z drużyn finałowych sporządza pozew
23 kwietnia – 7maja – druga z drużyn sporządza odpowiedź na pozew
17 maja – rozprawa