Miesiąc: październik 2013

Ochrona wizerunku sportowca w kontekście sprawy Macieja Żurawskiego

Zapraszamy na kolejne spotkanie! Tym razem naszym gościem będzie doc. dr Teresa Grzeszak, która opowie o ochronie wizerunku sportowca, jako członka kadry narodowej. Tę niezwykle interesującą problematykę omówimy w kontekście sprawy Macieja Żurawskiego, byłego napastnika piłkarskiej reprezentacji Polski.

Spotkanie odbędzie się 6 listopada o godzinie 18.30 w sali 403 budynku Collegium Iuridicum I (Kampus Główny UW, między Auditorium Maximum a Starym BUWem).

Wydarzenie organizujemy przy współpracy z Kołem Naukowym Prawa Sportowego „Ius et sport”.

Materiały na spotkanie:

– Wyrok SN 16.12.2009, I CSK 160/09, LEX 566088;
– R. Szczepaniak, Problem prawa do wizerunku sportowca – reprezentanta kraju. Mon. Pr. 17/2007;
– glosa G.Tylca, OSP 7-8/2011 poz. 77;
– M. Sekuła, Prawo sportowca do wizerunku, Monitor Prawniczy 22/2010;
– M. Wach, Personality merchandising jako instytucja stosowana do wykorzystywania wizerunku sportowca w celach promocyjnych i reklamowych. PPH 10/2010;
– J.Balcarczyk, Prawo do sportowego wizerunku w ujęciu prawa polskiego, Księga pamiątkowa dla prof. Gniewka, Współczesne problemy prawa prywatnego, red P.Machnikowski, J.Gołaczewski, Warszawa 2010;
– T. Grzeszak, Wyłączne prawo do wykorzystania wizerunku do celów gospodarczych, czyli kilka wniosków z art. 14 ustawy o sporcie. (w) Księga pamiątkowa dla prof J.Barty i R.Markiewicza: Spory o własność intelektualną, red.A. Matlak i S.Stanisławska-Kloc Warszawa 2013.

„Granice inspiracji w utworze samoistnym” – praca magisterska Marka Skrzetuskiego

Z dedykacją dla spragnionych większej dawki wiedzy po spotkaniu z Markiem Skrzetuskim na temat utworu inspirowanego, publikujemy pracę magisterską naszego poniedziałkowego Gościa.

Utwór Marka udostępniamy na licencji CC 3.0 BY NC ND (Uznanie Autorstwa – Użycie Niekomercyjne – Bez Utworów Zależnych).

MSkrzetuski-GraniceInspiracjiWUtworzeSamoistnym

Utwór inspirowany – gdzie kończy się samodzielna twórczość?

Utwór inspirowany będzie pierwszym tematem, jaki weźmiemy na warsztat w bieżącym roku akademickim. Nadarza się ku temu nie lada okazja, ponieważ jeden z naszych kolegów – Marek Skrzetuski – z powodzeniem obronił w czerwcu pracę magisterską, popełnioną pod kierunkiem prof. Wojciecha Kocota, właśnie na temat utworu inspirowanego. Marek opowie nam o swojej pracy, a także zmierzy się z tytułowym pytaniem – gdzie kończy się samodzielna twórczość?

Widzimy się w najbliższy poniedziałek (21 października) o godz. 18:30 w Grawitacji (sala na dole).

Do poczytania przed spotkaniem:

– wyrok SN z dnia 31 grudnia 1974 r. I CR 659/74

http://wtodze.wordpress.com/2013/07/22/kontynuacja-i-fan-fiction-jako-przedmiot-prawa-autorskiego/

Let’s Get It Started!

Dzisiejszego wieczora w Grawitacji zainaugurowaliśmy naszą działalność w roku akademickim 2013/2014. Skupiliśmy się na omówieniu planów na najbliższe miesiące – sporo się tego uzbierało, więc śledźcie nas uważnie!

Wybraliśmy również nowy Zarząd Koła w składzie:

Adam Karpiński – Prezes Zarządu

Mateusz Dąbrowski – Wiceprezes Zarządu

Paweł Baran – Członek Zarządu

Adam Krassowski – Członek Zarządu

Katarzyna Olborska – Członek Zarządu

Specjalne wyrazy podziękowań należą się osobom, które przez lata tworzyły nasze Koło, a w ostatnim czasie wchodziły w skład jego Zarządu. Monika Gebel, Marek Porzeżyński i Marta Sznajder – bo o nich mowa – opuszczają mury naszej Uczelni. Życzymy Wam powodzenia w dalszej przygodzie z własnością intelektualną!

 

 

Pierwsze spotkanie w roku akademickim 2013/2014

W poniedziałek (14 października) o godz. 18:30 w Grawitacji zgromadzimy się po raz pierwszy w roku akademickim 2013/2014. Inauguracyjne spotkanie będzie miało charakter organizacyjny – omówimy plany na bliższą i dalszą przyszłość, m.in. organizację IP Challenge 2014 w nowej, szerszej formule. Dokonamy też wyborów władz Koła.

Zapraszamy zarówno członków, jak i sympatyków zainteresowanych naszą działalnością.