Miesiąc: grudzień 2009

IP w praktyce – Licencje open source i mieszane

Dość przy kawie czas na kolejne spotkanie z cyklu „IP w praktyce”!


Serdecznie zapraszamy na kolejne zajęcia praktyczne pt. „Licencje open source i licencje mieszane.”, które odbędą się 18 grudnia w godzinach 17 – 20 w sali 211 w Starym BUW (Kampus Centralny UW).

Piątkowe spotkanie poprowadzi

mec. Krzysztof Siewicz, prawnik w kancelarii prawnej Grynhoff Woźny Maliński. Pan Krzysztof Siewicz specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, nowych technologii. Posiada wiele publikacji na ten temat. prowadzi też serwis o tematyce prawa wolnego oprogramowania http://ksiewicz.net


Poniżej znajdziecie kazusy, których rozwiązanie i komentarz będzie przedmiotem warsztatów. Pewną pomocą służyć będzie poniższa literatura, która może nie udzieli odpowiedzi na wszystkie problemy związane z prawem wolnego oprogramowania, ale jej znajomość będzie pomocna podczas warsztatów.


Literatura:

http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html

http://www.gnu.org/copyleft/copyleft.html
http://www.gnu.org/philosophy/enforcing-gpl.html

http://opensource.org/history
http://opensource.org/docs/osd
http://ldn.linuxfoundation.org/system/files/How-Participate-Linux-Community_0.pdf (rodz. 1-3)

http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
http://ckeditor.com/license

http://www.softwarefreedom.org/resources/2008/compliance-guide.html

Kazusy na spotkanie[PDF]

Polecamy też podstawową literaturę:

http://pl.wikipedia.org/wiki/GNU

http://pl.wikipedia.org/wiki/Open_source

http://pl.wikipedia.org/wiki/FLOSS

http://pl.wikipedia.org/wiki/Licencja_Wolnego_Oprogramowania

http://pl.wikipedia.org/wiki/GNU_General_Public_License

Prosimy o potwierdzenie obecności.

IP przy kawie – Granice dozwolonego używania znaku towarowego w linkach sponsorowanych

Rozpoczął się grudzień, śniegu póki co nie ma. Zamiast siedzieć w domu i marzyć o niedostępnym lepieniu bałwanów (nomen omen utworów w świetle prawa autorskiego), czas wybrać się na kolejne spotkanie „IP przy kawie”!!

Izabela Kowalczuk, absolwentka UW WPIA i alumni naszego koła, spotka się z nami przy kawie i opowie o nurtującym problemie granic dozwolonego używania znaku towarowego w linkach sponsorowanych i nie tylko.


Większość z nas choć raz dziennie w pole wyszukiwania przeglądarki internetowej wpisuje jakieś zapytanie, aby uzyskać potrzebne nam informacje czy dostęp do strony internetowej. Wśród wyników wyszukiwania często pojawia się tzw. linki sponsorowane. Są one wywołane poprzez „wykupienie” przez Reklamodawców słowa kluczowego stanowiącego dane zapytanie. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek czy „wykupienie” słowa kluczowego będącego znakiem towarowym jest dozwolone?
Po wydaniu opinii przez Rzecznika ETS Maduro i w przeddzień wydania przez ETS orzeczenia w tzw. łączonych sprawach Google, zastanowimy się czy w świetle europejskiego i polskiego prawa znaków towarowych uprawnieni są chronieni przed takim wykorzystaniem znaku? Czy też bardziej odpowiednią ochronę daje ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji czy też kodeks cywilny?
Inspiracją do podjęcia takiej tematyki była praca magisterska Izy pt. „Znak towarowy w reklamie kontekstowej”, nagrodzona w konkursie na najlepszą pracę naukową organizowanym przez Urząd Patentowy RP.

Spotkanie odbędzie się 11 grudnia (piątek) o godzinie 19:05 w kawiarni Tarabuk przy ul. Browarnej 6. Prosimy oczywiście o potwierdzenie obecności.